Vállalati PR-fogás vagy a munkatársi fejlesztés csodafegyvere? – a mentorálás szerepe a sikerben.
Késő őszi reggel, Graphisoft park, Microsoft irodaház, péntek reggel 8 óra – és nők, nők, nők mindenütt. Kávéillat, vidám beszélgetésfoszlányok, csengő nevetések, színes ruhák: elkezdődött az Opening Windows 5. találkozója.
A 2011-ben indult Microsoft Opening Windows. A Női Üzleti Reggeli elsősorban az IT-világban dolgozó nők számára szervezett rendezvénysorozat. 2012. november 30-án a „Mentorálás szerepe a sikerben” témát járta körül. A programra rekordszámú, közel nyolcvan érdeklődő jött el, nem csak IT-ból, hanem kereskedelem, tanácsadás, jog, pénzügy területéről is. Ez már sejtette, hogy jól eltalált témával készültek szervezők, a Microsoft Magyarország HR-es munkatársai.
A nap kezdéseként Malek Miklós üzleti életben is jól használható X-faktoros tapasztalatait hallgattuk meg egy őszinte és vidám előadás keretében; majd gyakorló mentorok és mentoráltak mondták el tapasztalataikat a hallgatóságnak; végül a résztvevők pörgős workshopokon gondoltak közösen a mentorálás különböző kérdéseit. A feszes ritmusú programot jó hangulatú, beszélgetős szünetek tették még élvezetesebbé.
Te is voltál már mentor?
Bennünket, jelen levő nőket két dolog biztosan összekötött. Egyrészt: mindannyian voltunk már mentoráltak. Mindannyiunknak volt olyan tapasztalt, az életútban előrébb járó segítője, aki önzetlenül támogatta fejlődésünket. A szüleink, példaképeink, emlékezetes tanáraink; egy tapasztaltabb munkatársunk vagy jó vezetőnk – meghatározó emberei életünk egy-egy részének. A másik fele is igaz: mindannyian voltunk már mentorok. Igen, felnőttlétünkre szinte biztosan fejlesztő hatást gyakoroltunk velünk kapcsolatba kerülő emberekre. Egy rokon, egy munkatárs, a szomszéd kislány, barátnő… nem, nem vagyunk nyom nélküliek, még ha ezeknek a hatásoknak nem is vagyunk tudatában.
Miért érdemes mentorálni?
A feszes ritmusú, jó hangulat, jól szervezett program fő tanulsága talán ebben foglalható össze: A mentorálásban mindkét fél fejlődik. Próbáld ki magad – és megtanulhatod a támogatás adását és elfogadását is. Mindkettőre szükségünk van vezetőként, karrierjét megélő emberként, anyaként, nőként. Megtanulni a tapasztalatot önzetlenül, a másikra odafigyelve megadni – és megtanulni más tapasztalatát tisztelettel és bizalommal beépíteni magamba. Ez a folyamat sok energiát igényel – és még több energiát hoz létre.
Amitől nem megy könnyen
Persze a hétköznapokban ott vannak a kétségek, a rossz tapasztalatok. „Minek külön nevet adni annak, ami amúgy is működik? Nem is tudnak másképp beilleszkedni a fiatal vagy új munkatársak, minthogy segítjük őket, megosztjuk a tapasztalatokat. Ezt külön névvel illetni… ez nem csak a vezetők vagy tanácsadók által gyártott mesterséges szóhasználat?” Jogos kérdés. Ahogy az egyik workshopon megfogalmazódott, sok cég csak “PR-mentoringot” üzemeltet. Hivatalosan benne van a céges elvárásokban, mert egy modern cégben kötelező „egymás fejlődését a legkorszerűbb és személyre szabott eszközökkel támogatni” etc. Valódi elköteleződés nélkül az egész csak egy letudandó; izzadságszagú, sőt demotiváló beszélgetéssé silányul. Mint amikor frissen főzött zamatos valódi kávé helyett kihűlt gépi löttyöt kap az ember. Felmerült az is, hogy kell-e külön név akkor, amikor a cég még átlátja önmagát és tényleg magától kiválasztódnak ezek a fejlesztési kapcsolatok? Mikor kell „név a gyereknek”? Ha belekezdünk, akkor mik legyenek az első lépések? Hogyan tudjuk a megfelelő kapcsolatokat kialakítani? És hogyan tudunk a mentoroknak segíteni feltöltődni? Kérdések sokasága és a beszélgetések intenzitása mutatta, hogy mindenki megérezte: igen, mentorálni fontos és jó – akár így nevezzük, akár „csak” csináljuk.
5+1 tanulság a jó mentoringhoz
Résztvevőként és az egyik workshop vezetőjeként öt fő gondolatot raktam el a hallottak alapján a napról:
- A mentorálás jó terep a fejlesztő vezetővé válás útján. Sokan a coachinggal kezdik, ami már egy mélyebb műfaj. A jó mentorrá válás legyen az első lépés!
- A mentorálás strukturálja a tapasztalatunkat, növeli a másokra való odafigyelésünket és formálja szakmai identitásunkat.
- Mentoráltként megtanulunk karakteres célokat kialakítani és ezekért minden nap tenni valamit. Megtanulunk úgy tanulni mástól, hogy közben kapcsolatunk partneri marad vagy azzá válik.
- A mentor választásánál hallgassunk az eszünkre. A mentor legyen etalon a fejlődésünk számunkra fontos területen.
- A mentor választásánál hallgassunk az ösztöneinkre is. Lássuk egymásban a lehetőséget, hogy létrejön közöttünk a fejlődéshez szükséges bizalom.
+1: A mentorálást sokszor a HR kezdeményezi – de a sikere a vezetői példamutatáson múlik. Először a felsővezetőket tegyük gyakorló, elkötelezett mentorrá. Utána már terjedni fog szinte magától.